InterblokNarodzone w INTERBLOKU Dodano: 2013-02-21, przygotował: Łukasz Słoniowski
W ramach realizacji w naszej gminie Projektu INTERBLOK, w dniu 7 lutego zostały przeprowadzone pokazy popularyzujące naukę poprzez zabawę i eksperyment. Celem pokazów było pokazanie, że przyroda funkcjonuje jako coś prostego, łatwo zrozumiałego, co da sie poznać, opisać, wytłumaczyć… W zabawie z nauką brali udział gospodarze inicjatywy ,włodarze naszej gminy Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz nauczyciele wraz ze swoimi podopiecznymi ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkolaki. Pokazy zostały przeprowadzone przez animatorów z Beskidzkiego Centrum Naukowego NAUKOTECHNIKA w Świnnej i składały się z szeregu wykonywanych po sobie doświadczeń, przy użyciu odpowiednich rekwizytów. Głównym bohaterem pokazów był ciekły azot. Eksperymenty z użyciem tej cieczy, która w temperaturze pokojowej ma temperaturę - 195 °C , okazały się bardzo efektowne - azot wylany na dowolną powierzchnię przez cały czas wrze i odparowuje tworząc ogromne obłoki gęstego dymu. Zajęcia odbyły się w trzech placówkach oświatowych : Przedszkolu Publicznym nr 6, Gimnazjum Publicznym nr 1 oraz Gimnazjum Publicznym nr 3w Czechowcach-Dziedzicach. ZOPO. Wiadomość otrzymaliśmy od Pani Barbary Michałek-Piernik z Czechowic-Dziedzic. Dziękujemy!